Haritis_fragments.pdf

Rudīte Kalpiņa,Harijam augot, Pētergailis, 2020, 110 lpp
Mākslinieks: Aivars Baranovs

Apgāds “Pētergailis” laidis klajā jaunu grāmatu “Harijam augot”. Tās autore ir proziste un redaktore Rudīte Kalpiņa.
12 humoristiskos stāstiņos, kuru galvenais varonis ir mazais Harītis, atainota augošā zēna interese par telefoniem, datoriem, viedtālruņiem, sociālajiem tīkliem un šo rīku raisītām komiskām situācijām viņa ģimenē.
Ārkārtīgi runātīgais un uz komunikāciju vērstais Harītis pieskaitāms zūmeru paaudzei, kas jau no agra vecuma prot apieties ar digitālajām tehnoloģijām un vēlas turēt līdzi tehnoloģiju attīstības nerimstošajam skrējienam. Harīša mātei un omītei ir cita dzīves pieredze, tāpēc dažādu laikmetu sadure viņu starpā ir neizbēgama. Situatīvo stāstiņu darbības fonā viegli ironiski iezīmētas arī Latvijas sociālpolitiskās reālijas.
Kāpēc Harīša māmiņa jutās atvieglota, kad Lattelecom sāka vadīt Nils Melngailis? Kuri Nacionālā un citu teātru aktieri pozēja skolēnu pašiņiem? Kāpēc zēna māte nevēlējās kļūt par direktori un Harītis tā arī neaizsūtīja vēstuli Jūlijam Krūmiņam? Kā apmācību konsultantam Danielam gāja ar Harīša omes izglītošanu datorzinībās un kā mūsdienās ikviens patiešām var būt gan tas, kas viņš ir, gan tas, par ko viņš uzdodas? Kādus risinājumus apķērīgais zēns piedāvā savai mātei, lai tā beidzot kļūtu populāra?
Grāmatu “Harijam augot” autore raksturo kā nelielu pienesumu latviešu vieglā žanra literatūras cienītājiem.

Atsauksmes
“Asprātīga, aizraujoša un sirsnīga jaunāko laiku vēsture, rādīta caur 2005. gadā dzimušā Harīša un viņa mātes pieredzes fiksējumiem pasaulē, kurā valda telekomunikācija, reklāmbizness, datori un viedtālruņi. Mūsdienīgs augšanas stāsts par excellence.”
Maima Grīnberga, tulkotāja

“Humorīgie stāstiņi ir ne tikai viegli lasāmi, tie atstāj siltu, omulīgu pēcgaršu un paliek atmiņā. Līdz ar ikdienā kaisītām prāta pērlēm, ieskaitot nemirstības piedāvājumu, Harītis simbolizē tādu bērnību, kādu agrāk, pirms tehnoloģiju laikmeta, nepazinām.”
Egīls Zirnis

Grāmatu ilustrējis Aivars Baranovs. Redaktore – Sigita Kušnere. Grāmatas vāka dizainu veidojusi Anna Aizsilniece.

Rudīte Kalpiņa ir rakstījusi īsprozu un publicistiku, literarizējusi Otomāra Kalpiņa atmiņas grāmatā “Sāļumā” (2018), Kopš 2015. gada ir literatūras, publicistikas un vēstures žurnāla “Domuzīme” galvenā redaktore

Grāmatas izdošanu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds